Ocena:
0/5 | 0 głosów
Gospodarstwo Tomasza Bankiewicza jest jednym z 24 wchodzących w skład Grupy Skowronki. Gospodarstwa te zlokalizowane są w okolicach Belska Dużego i oddalonego o prawie 70 kilometrów Komorowa.
W rejonie Komorowa produkcja owoców jest na dobrym poziomie, jednak cały czas brakowało wystarczająco dużej bazy chłodniczej. Dlatego w pierwszej kolejności postawiono na jej rozbudowę. W tym celu znajdujący się w gospodarstwie budynek wraz z działką odsprzedano grupie i wyposażono w zaplecze chłodnicze, które obecnie może pomieścić około 4000 ton owoców oraz spełnia wszelkie niezbędne parametry. Budynek ma kształt podkowy, a jego powierzchnia to około 0,5 ha. Część budynku, w której znajdują się pomieszczenia gospodarcze jest własnością T. Bankiewicza. Obiekt został wyposażony także w trzy rampy załadunkowe.
Całość inwestycji została tak pomyślana, aby z jednej strony do obiektu wjeżdżały owoce, a z drugiej przygotowany do sprzedaży produkt. W projektowaniu całej inwestycji zwracano również uwagę na to, aby ścieżki komunikacyjne jak najmniej się krzyżowały. Wszystko to ułatwia
pracę i zapewnia bezpieczeństwo dla osób pracujących na terenie tego centrum logistyczno-chłodniczego.
W ubiegłym roku po ukończeniu obiektu logistycznego zamontowano w nim dużą maszynę sortującą zakupioną w firmie Sorter Spółka Jawna. z Radomia. Ważnym elementem okazała się również możliwość zaoferowania sprawnego serwisu, czemu sprzyja nieduża odległość firmy Sorter od gospodarstwa.
Zainstalowana maszyna została dobrze wkomponowana w posiadany budynek, co pozwoliło optymalnie wykorzystać powierzchnię. Wyposażono ją w sześć ścieżek z przenośnikami miseczkowymi i 14 wyjść, plus jedno na tzw. pomyłkę. Przy wyjściach zainstalowano długie, sześciometrowe stoły pakerskie typu „Return”.
W opinii T. Bankiewicza przy pewnej skali produkcji warto inwestować w trochę większe maszyny dysponujące buforem, który w razie np. problemów z rozładunkiem owoców zapewni dostatecznie dużą masę owoców na maszynie i pracę dla osób przygotowujących owoce do sprzedaży. Maszyna pozwala przygotować od 4 do 6 ton jabłek na godzinę.
Taka wydajność pozwala zapełnić 1,5 do 2 samochodów w ciągu jednego dnia pracy.
Maszyna może sortować owoce pod względem masy, wielkości i koloru. Zrezygnowano z funkcji sortowania na uszkodzenia z uwagi na znaczną cenę tego modułu sortującego. W trakcie pakowania wszystkie uszkodzone lub odbiegające od normy owoce od minionego sezonu kierowane są do produkcji naturalnie tłoczonych soków. Posiadanie nowoczesnej maszyny sortującej nie zwalnia z posiadania wykwalifikowanych osób znających się na jakości owoców. Dlatego dużą uwagę przywiązuje się do zatrudniania takich właśnie pracowników.