produkcja jabłek i soków owocowych - gospodarstwo sadownicze Monika Bankiewicz
Jabłko Mutsu

Odmiana pochodząca z Japonii, otrzymana w Stacji Doświadczalnej Aomori w 1930 roku, ze skrzyżowania odmian Golden Delicious i Indo.


Pochodzenie:

Odmiana pochodząca z Japonii, otrzymana w Stacji Doświadczalnej Aomori w 1930 roku, ze skrzyżowania odmian Golden Delicious i Indo. Do Krajowego Rejestru wpisana 17 lutego 2005 roku;

Owoc:

Duży i bardzo duży, kulistostożkowaty, sporadycznie kulisty, zwężający się ku kielichowi, delikatnie żebrowany. Skórka gładka, błyszcząca, zielonożółta, niekiedy pokryta od strony nasłonecznionej delikatnym, jasnoczerwonym, rozmytym rumieńcem. Przetchlinki duże, brunatne, bardzo liczne. Szypułka długa, średniej grubości do grubej. Zagłębienie szypułkowe głębokie i średnio szerokie do szerokiego, delikatnie ordzawione. Zagłębienie kielichowe szerokie i średnio głębokie do głębokiego, nie ordzawione. Kielich mały, przeważnie zamknięty, czasem u dużych owoców częściowo otwarty. Działki kielicha długie, ostro zakończone. Miąższ kremowy z zielonkawym odcieniem, gruboziarnisty, dość ścisły, średnio twardy do twardego, soczysty, kwaskowaty, smaczny. Gniazdo nasienne średniej wielkości. Komory nasienne zamknięte lub częściowo otwarte. Nasiona nieliczne, średniej wielkości, wydłużone, płaskie;


Jabłko Jonica
Mutant odmiany Jonagold pochodzący z Niemiec, znaleziony przez G. Schneidera. W Polsce do Krajowego Rejestru wpisany 5 maja 1994 roku.
Jabłko Jonagored
Belgijski sport odmiany Jonagold, znaleziony w szkółkach J. Morrena w Halen w 1980 r. Bardzo szybko zdobył uznanie w Europie Zachodniej oraz wiele nagród i wyróżnień na targach i wystawach. W Polsce do Krajowego Rejestru wpisany 5 maja 1994 roku.
Jabłko Jonagold
Odmiana amerykańska, otrzymana ze skrzyżowania odmian Jonathan x Golden Delicious w Stacji Doświadczalnej Geneva (New York) w 1943 roku.
Jabłko Fuji
Jabłko Fuji pochodzi z Japonii. Wyhodowany został w roku 1939 w Morioka/Japonia ze skrzyżowania odmian Rall’s Janet i Red Delicious.
Jabłko Gala
Nowozelandzka odmiana jabłoni, otrzymana w 1934 roku w Wailarapa z mieszańców Kidd’s Orange Red (Red Delicious x Cox Orange) i odmiany Golden Delicious

  


Zobacz jak wyglądają sady jabłkowe o różnych porach roku

Zima

Zima

Jesień

Jesień

Lato

Lato

Wiosna

Wiosna