produkcja jabłek i soków owocowych - gospodarstwo sadownicze Monika Bankiewicz
Produkcja jabłek

Jesteśmy stałymi uczestnikami wielu konferencji i spotkań branżowych, w trakcie których zdobywamy przydatne informacje do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa sadowniczego.

Korzystamy również z prywatnego doradztwa produkcyjnego, świadczonego przez Piotra Gościłę oraz firmę Sad24, a także doradztwo Josa de Wita, z którego korzystają sadownicy skupieni w programie FruitAkademia.

W naszym gospodarstwie dużą uwagę przywiązujemy m.in. do właściwego nawożenia doglebowego. Analizy składu chemicznego gleby wykonujemy co 2 lub 3 lata. Otrzymane na tej podstawie zalecenia pozwalają na stosowanie nawozów w większości zawierających jeden składnik, które za pomocą rozsiewaczy sadowniczych precyzyjnie podawane są w rządy drzew. W przypadku nawożenia dolistnego od dwóch lat korzystamy z produktów programu FruitAkademia. Program ten pozytywnie wpływa na plonowanie drzew i jakość owoców, a także na kondycję drzew, które podczas ostatnich mroźnych zim silnie ucierpiały.

Jabłko Jonica
Mutant odmiany Jonagold pochodzący z Niemiec, znaleziony przez G. Schneidera. W Polsce do Krajowego Rejestru wpisany 5 maja 1994 roku.
Jabłko Jonagored
Belgijski sport odmiany Jonagold, znaleziony w szkółkach J. Morrena w Halen w 1980 r. Bardzo szybko zdobył uznanie w Europie Zachodniej oraz wiele nagród i wyróżnień na targach i wystawach. W Polsce do Krajowego Rejestru wpisany 5 maja 1994 roku.
Jabłko Jonagold
Odmiana amerykańska, otrzymana ze skrzyżowania odmian Jonathan x Golden Delicious w Stacji Doświadczalnej Geneva (New York) w 1943 roku.
Jabłko Fuji
Jabłko Fuji pochodzi z Japonii. Wyhodowany został w roku 1939 w Morioka/Japonia ze skrzyżowania odmian Rall’s Janet i Red Delicious.
Jabłko Gala
Nowozelandzka odmiana jabłoni, otrzymana w 1934 roku w Wailarapa z mieszańców Kidd’s Orange Red (Red Delicious x Cox Orange) i odmiany Golden Delicious
Jabłko Mutsu
Odmiana pochodząca z Japonii, otrzymana w Stacji Doświadczalnej Aomori w 1930 roku, ze skrzyżowania odmian Golden Delicious i Indo.
Jabłko Golden Delicious
Amerykańska odmiana jabłoni, znaleziona w 1890 roku jako siewka nieznanego pochodzenia w okręgu Clay w stanie Zachodnia Wirginia.
Jabłko Sampion
Odmiana czeska wyselekcjonowana w 1970 roku przez Otto Loudę w miejscowości Střižovice. Jest krzyżówką odmian Golden Delicious i Koksa Pomarańczowa.
Jabłko Eliza (Elise)
Odmiana holenderska, otrzymana w Stacji Doświadczalnej w Wageningen w 1974 r. ze skrzyżowania odmian Septer i Koksa Pomarańczowa.
Jabłko Idared
Odmiana pochodząca z USA, z miejscowości Moscow w stanie Idaho. Otrzymana w 1935 roku z siewek Jonathan i Wagener.

  


Zobacz jak wyglądają sady jabłkowe o różnych porach roku

Zima

Zima

Jesień

Jesień

Lato

Lato

Wiosna

Wiosna