produkcja jabłek i soków owocowych - gospodarstwo sadownicze Monika Bankiewicz
Produkcja soków naturalnie tłoczonych NTS

W roku 2012 Gospodarstwo Sadownicze MB uruchomiło produkcję naturalnie tłoczonych soków (NTS) owocowych.


 

 
 Linia do produkcji soków owocowych

Naturalnie tłoczone soki owocowe pomagają zagospodarować lekko uszkodzone, ale dobrej jakości owoce. Ważne jest używanie dobrej jakości owoców i umiejętne mieszanie odmian, co pozwala uzyskać sok o optymalnym smaku.

Do produkcji soków używamy linii technologicznej firmy Voran o wydajności 500 litrów soku na godzinę. Zbiorniki o pojemności 530 litrów pozwalają pomieścić w nich sok wyciśnięty z około 3 skrzyniopalet jabłek. Dzięki temu można w łatwy sposób kontrolować końcowy smak soku poprzez odpowiednie dobieranie do jego produkcji jabłek różnych odmian.

W produkcji NTS dużą uwagę należy zwracać na jakość owoców, gdyż to od nich zależy jakość soku. W minionych latach wysoka koniunktura na taki produkt zachęciła wielu do inwestycji w tego typu maszyny. Rosnąca podaż spowodowała natychmiast stopniowe obniżanie ceny NTS.

Produkując soki NTS należy również pamiętać, że owoce używane do tłoczenia nie mogą być zgniłe lub silnie porażone przez choroby czy szkodniki, a także nie powinny mieć kontaktu z ziemią. Do tego typu produkcji najlepiej kierować odsort z owoców pierwszej klasy, które mają niewielkie uszkodzenia oraz właściwą dla danej odmiany jędrność i smak.

Do produkcji typu NTS nie przeznaczamy owoców zbieranych z ziemi, gdyż zniszczenie niektórych bakterii jest trudne w produkcji tłoczonych soków.

Produkowany w firmie „Gospodarstwo Sadownicze MB” sok z jabłek przekazano m.in. do przebadania w laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dzięki temu właściciele mają pewność co do jego wartości zdrowotnych oraz składu.

Podawanie na etykiecie potwierdzonych informacji powinno pomóc utrzymać odpowiednio wysoką jakość tego produktu i zapewnić stałe grono odbiorców.


Fachowe dradztwo
Nasze Gospodarstwo korzysta z fachowego doradztwa instytucji oraz osób prywatnych.
W zgodzie z naturą
Przycinanie drzew w sadzie, to bardzo ważne zadanie. Jest to jedna z tych operacji, która pociąga za sobą kolejne. W tym przypadku jest to konieczność zagospodarowania pozostałych resztek, czyli ściętych gałęzi.
Nowe Technologie
System nawadnienia podkoronowego - woda dostarczana jest przez minizraszacze, czego efektem jest zwilżenie większej powierzchni gleby pod drzewami.
Grupa Skowronki
Gospodarstwo Tomasza Bankiewicza jest jednym z 24 wchodzących w skład Grupy Skowronki. Gospodarstwa te zlokalizowane są w okolicach Belska Dużego i oddalonego o prawie 70 kilometrów Komorowa.
Gospodarstwo dzisiaj
Obecnie gospodarstwo ma 36 ha, z czego na około 24 ha znajdują się owocujące jabłonie, natomiast na pozostałym areale są szkółki, lasy oraz ziemia do rekultywacji pod sad.  

  


Zobacz jak wyglądają sady jabłkowe o różnych porach roku

Zima

Zima

Jesień

Jesień

Lato

Lato

Wiosna

Wiosna