produkcja jabłek i soków owocowych - gospodarstwo sadownicze Monika Bankiewicz
Gospodarstwo dzisiaj

Obecnie gospodarstwo ma 36 ha, z czego na około 24 ha znajdują się owocujące jabłonie, natomiast na pozostałym areale są szkółki, lasy oraz ziemia do rekultywacji pod sad.

 


Nawożenie i ochrona drzew jabłoniowych prowadzona jest zgodnie z Programem Integrowanej Produkcji. Nasze Gospodarstwo posiada Certyfikat IP, GLOBALGAP i ma wdrożony system HACCP. Jest jednym z 24 należących do GRUPY PRODUCENCKIEJ ,,SKOWRONKI’’. Jest to  przedsięwzięcie gospodarstw sadowniczych ziemi grójeckiej i okolic Przysuchy. Łączą ich wspólne korzenie, tradycja i doświadczenie w produkcji jabłek sięgające czterech pokoleń.

Pan Tomasz i jego ojciec Janusz, który nadal czynnie pomaga w pracach, są stałymi uczestnikami konferencji i spotkań branżowych podczas, których otrzymują cenne informacje. Korzystają też z prywatnego doradztwa świadczonego przez Piotra Gościłę oraz firmę Sad24. Dobrze oceniają również doradztwo Josa de Wita w ramach programu FruitAkademia.

Gospodarstwo jest w pełni umaszynowione, ma rozwinięty system nawodnieniowy oraz instalację przeciwprzymrozkową, dzięki której można uchronić kwiaty przed zmarznięciem do -7 C. Nadal pielęgnuje się matecznik, produkuje materiał szkółkarski i zakłada młode sady lub wymienia stare.


 


Fachowe dradztwo
Nasze Gospodarstwo korzysta z fachowego doradztwa instytucji oraz osób prywatnych.
W zgodzie z naturą
Przycinanie drzew w sadzie, to bardzo ważne zadanie. Jest to jedna z tych operacji, która pociąga za sobą kolejne. W tym przypadku jest to konieczność zagospodarowania pozostałych resztek, czyli ściętych gałęzi.
Nowe Technologie
System nawadnienia podkoronowego - woda dostarczana jest przez minizraszacze, czego efektem jest zwilżenie większej powierzchni gleby pod drzewami.
Grupa Skowronki
Gospodarstwo Tomasza Bankiewicza jest jednym z 24 wchodzących w skład Grupy Skowronki. Gospodarstwa te zlokalizowane są w okolicach Belska Dużego i oddalonego o prawie 70 kilometrów Komorowa.
Produkcja soków naturalnie tłoczonych NTS
W roku 2012 Gospodarstwo Sadownicze MB uruchomiło produkcję naturalnie tłoczonych soków (NTS) owocowych.

  


Zobacz jak wyglądają sady jabłkowe o różnych porach roku

Zima

Zima

Jesień

Jesień

Lato

Lato

Wiosna

Wiosna